Ślub za granicą

Ślub zagraniczny to pomysł wielu Młodych Par. Wiadomo, że wybór miejsca na ślub za granicą nie jest prostym zadaniem. Organizacja ślubu często łączy się również ze spełnieniem marzeń dotyczących oryginalnej podróży poślubnej. Narzeczeni, szykujący się do zawarcia związku małżeńskiego, mają szansę zrealizować wiele pasji na raz. Wspólna wycieczka, sesja ślubna w ciepłym kraju, romantyczny ślub za granicą w nietypowej aranżacji i stylu. W jakim miejscu zorganizować ślub cywilny? Jak przebiega organizacja ślubu zagranicznego od strony logistycznej? Poniżej klika kluczowych odpowiedzi na pytanie jak wziąć ślub za granicą.

Ślub zagraniczny niezbędne dokumenty

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu w Polsce. Nowożeńcy, którzy realizują zawarcie związku małżeńskiego pierwszy raz w życiu potrzebują akty urodzenia. Oczywiście potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do odbycia się ślubu. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język urzędowy, adekwatny do Państwa gdzie ślub za granicą zostanie zorganizowany. Dokumenty wydawane w Urzędzie Stanu Cywilnego a także tłumaczone na miejscu oraz wydawane w wersji polsko-angielskiej. Ponadto do realizacji ślubu cywilnego za granicą konieczna będzie także obecność lokalnego urzędnika stanu cywilnego lub konsula, a taki ślub trzeba zgłosić w konsulacie przynajmniej 2 miesiące przed uroczystością. Po realizacji ślubu cywilnego za granicą, należy do Urzędu Stanu Cywilnego złożyć potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub za granicami kraju – organizacja

Ślub za granicą to oczywiście wyższe koszty i zależy głównie od budżetu jaki można przeznaczyć w przypadku organizacji ślubu. Inaczej będzie wyglądać logistyczne i finansowo rozplanowanie kameralnego zagranicznego ślubu. Wiadomo, że małe śluby to mniejsze koszty. Natomiast inne zagadnienie to ślub kościelny za granicą, połączony z realizacją wesela na wyspie pełnej urokliwych krajobrazów. Planując ślub zagraniczny warto zadbać, aby zajęła się tym firma organizująca ślub. Jak najbardziej możemy zorganizować wymarzony ślub poza granicami Polski zupełnie samodzielnie, ale to spore wyzwanie.
Duże ułatwienie podczas organizacji romantycznych ślubów to biegła znajomość języka obcego, zgodnego z miejscem organizacji ślubu. Wiele osób uważa, że organizacja ślubu za granicą i wydatki, są na tyle wysokie, że nie każda Młoda Para będzie mogła im podołać. Jest to jednak mit, ponieważ koszty zorganizowania ślubu poza granicami kraju są bardzo zbliżone do realiów polskich. Jak zatem powinna wyglądać organizacja ślubu za granicą, aby spotkanie było udane i zadowalające dla wszystkich gości? W jaki sposób zorganizować zawarcie ślubu, aby nowożeńcy zrealizowali wszystkie marzenia wejścia na nową drogę życia i nie zachwiać własnym budżetem?

ślub cywilny w Porto

Ślub za granicą – formalności, rejestracja, licencja, legalizacja


W przeciwieństwie do organizacji ślubu w Polsce, ceremonia zagraniczna daje szansę na dużo szybsze ustalenia. W naszym kraju aby zarezerwować odpowiednią salę i termin uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w Kościele, ceremonię i przyjęcie weselne trzeba zaplanować przynajmniej rok z wyprzedzeniem. Ślub organizowany za granicami kraju, można zrealizować przeważnie w 3 miesiące, a przy bardzo pilnych terminach – nawet w 1,5 miesiąca. Mimo krótszego terminu zorganizowania ślubu, każdy ślub za granicą wymaga załatwienia listy kluczowych formalności.

Rejestracja ślubu za granicą w wymiarze kościelnym

Zawierając ślub za granicami kraju, w tym przypadku ślub konkordatowy niezbędne będą zgody i pozwolenia od proboszcza swojej parafii. Aby przystąpić do sakramentu małżeństwa poza granicami kraju, uczestniczymy w naukach przedmałżeńskich. Natomiast przed wyjazdem na zagraniczny ślub kościelny organizujemy księdza, który odprawi uroczystość i zatwierdzi przebyte nauki. Niezbędna będzie także tzw. delegacja uzyskana od proboszcza do zatwierdzenia i otrzymania świadectwa ślubu honorowanego w Polsce. Ślub za granicą w wymiarze kościelnym obliguje poświadczenia sakramentów chrztu, komunii i bierzmowania. Ponadto, przed ślubem kościelnym za granicą, procedura wymaga trzykrotnego wygłoszenia “zapowiedzi” w Polsce. Kluczowym aspektem jest również wybór kraju, w którym ślub kościelny normowany jest, dzięki podpisanemu konkordatowi ze Stolicą Apostolską.

ślub za granicą

Cywilny ślub za granicą

Ślub cywilny za granicą odbywa się jako ślub w konsulacie lub ślub w ambasadzie. Polacy, mogą zawrzeć związek małżeński przed konsulem, szczególnie, jeżeli narzeczeni są Polakami. Młoda Para może zrealizować ślub cywilny również w plenerze poza konsulatem. Ale tylko w przypadku realizacji ślubu z pomocą Urzędu Stanu Cywilnego wybranego przez siebie kraju. Organizacja ślubu cywilnego nie jest trudna i podobna do tej, kiedy organizujemy śluby w Polsce.

Rejestracja ślubu zawartego za granicą

Romantyczny ślub za granicą to pierwszy krok, drugi to jego rejestracja. Formalizacja zawarcia ślubu za granicą wymaga zarejestrowania w Polsce. Rejestracja odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. W przypadku małżeństwa zawartego poza granicami kraju z obcokrajowcem wymaga złożenia wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa Śródmieście lub w konsulacie. Do wniosku trzeba dołączyć odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia współmałżonka i własny odpis urodzenia.
ślub kościelny w Bari

Ślub homoseksualny za granicą

Homoseksualny ślub za granicą, mimo że jest możliwy do zrealizowania w wybranym przez siebie kraju, nie jest respektowany przez prawo polskie. Kraje, które całkowicie respektują ślub homoseksualny i takie zawarcie związku małżeńskiego jest tam w pełni legalne, to m.in. Holandia, Belgia, Hiszpania, Kanada, RPA, Norwegia, Szwecja, Portugalia. A także Islandia, Argentyna a także kilka stanów w Ameryce – np. Nowy Jork czy New Hampshire. Ponadto, są także kraje, które nie udzielają ślubów parom jednopłciowym, ale zapewniają formalne pozwolenie legalizujące takie śluby. Należą do nich: Dania, Francja, Niemcy, Finlandia, Wielka Brytania, Chorwacja, Czechy, Irlandia, Meksyk. Oraz Brazylia, Nowa Zelandia, Australia, Izrael, Słowenia, Andora, Luksemburg, Szwajcaria, Austria, Kolumbia, Urugwaj, Węgry.
Najchętniej wybieranymi krajami na romantyczny ślub homoseksualny za granicą jest Holandia i Belgia, ze względu na przejrzystość dokumentów i formalności. W Polsce, ze względu na aspekty prawne, nie jest możliwa realizacja ślubu dla par LGBT+. Pary Młode tej samej płci mogą złożyć jednak przysięgę na podstawie ślubu humanistycznego. Można zatem zrealizować ślub za granicami kraju, a w Polsce dopełnić ją ślubem humanistycznym, mimo, że ta forma ma jedynie charakter symboliczny.

Ślub w ambasadzie i konslacie

Każdy ślub cywilny przed konsulem w innym kraju, realizowany jest względem przepisów prawa polskiego. W związku z tym, nowożeńców obowiązują takie same przepisy i obowiązki, jak byłoby to przy ceremonii ślubu w Polsce. Przeszkodami aby zorganizować ślub za granicą będzie zatem pozostawanie w związku małżeńskim z inną osobą. A także zbyt młody wiek, choroby psychiczne lub ubezwłasnowolnienie oraz powinowactwo lub pokrewieństwo.
elopement w dubaju

Ślub symboliczny/humanistyczny za granicą

Elopement czyli ślub tylko we dwoje, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, na które decydują się Młode Pary. Jest wyjątkowym ślubem ponieważ daje szansę mieć wesele za granicą połączone z podróżą poślubną. Ślub humanistyczny jest wersją symbolicznego wyznania sobie miłości. Młoda Para może skorzystać z takiej opcji, kiedy oficjalny ślub był realizowany w Polsce. Ślub za granicą będzie wówczas uzupełnieniem, tworząc elopement – z dala od gości i zgiełku oraz przygotowań. A Wy? Które miejsce byście wybrali dla siebie na egzotyczny ślub za granicą?

Ślub za granicą na plaży w ciepłych krajach

Egzotyczny ślub za granicą uważany jest za jeden z najbardziej interesujących formatów pod ceremonię zawarcia związku małżeńskiego. Zorganizowany na plaży romantyczny ślub to panoramiczne widoki, bezkres połączenia lazurowych odcieni wody z błękitem nieba lub zachodzącymi kolorami słońca. Oczywiście wszystko z serca natury, dające jedyne i niepowtarzalne tło na romantyczny ślub za granicą. Młoda Para prezentująca się w takim otoczeniu, ma szansę na jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Zawarcie ślubu w takich okolicznościach jest bajeczne. Tu bowiem, w zależności od pory dnia, przestrzeń wygląda inaczej. Komfortowa temperatura umożliwia świętowanie zawarcia ślubu na plaży do długich godzin wieczornych.