MENU

Ślub za granicą - czyli destination wedding w stylu Creative Films Studio

Ślub za granicą to marzenie wielu Młodych Par. Wybór miejsca na ślub lub wesele za granicą, często łączy się ze spełnieniem marzeń dotyczących oryginalnej podróży poślubnej lub podróży życia w nieznane. Narzeczeni, szykujący się do zawarcia związku małżeńskiego, mają szansę zrealizować wiele pasji na raz. Wspólna wycieczka, sesja ślubna w ciepłym kraju, ceremonia zaślubin w nietypowej aranżacji i stylu, którego nie jest w stanie uzyskać nawet najlepiej odwzorowana aranżacja uroczystości w Polsce. Jakie miejsce na ślub za granicą wybrać? Jak zorganizować wesele za granicą i rozplanować wszystko logistycznie? Czy można zorganizować destination wedding, czyli ślub przeznaczenia, dostosowany w pełni do osobowości i stylu życia narzeczeństwa? Poniżej klika kluczowych odpowiedzi na te i inne pytania.

KAMILA x ZAHID

Organizacja ślubu za granicą

Ślub za granicą jest zależny głównie od budżetu jaki można przeznaczyć na jego organizację. Inaczej będzie wyglądać logistyczne i finansowe rozplanowanie kameralnego ślubu w niewielkim gronie, a inaczej ślub kościelny za granicą, połączony z realizacją wesela na wyspie pełnej urokliwych krajobrazów. Ślub za granicą można zorganizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy firm, które specjalistycznie się tym zajmują. Nie jest to trudne zadanie. Wymaga zapoznania się z miejscami i ofertami hoteli, pensjonatów i noclegów w danej miejscowości oraz dodatkowymi atrakcjami miejsca. Dużym ułatwieniem będzie także znajomość języka obcego, zgodnego z miejscem organizacji ślubu, aby mieć pewność co do podsumowań i kluczowych ustaleń przebiegu ceremonii. Wiele osób uważa, że organizacja ślubu za granicą i koszty wesela na dużą odległość, są na tyle wysokie, że nie każda Młoda Para będzie mogła im podołać. Jest to jednak mit, ponieważ koszty są bardzo zbliżone do realiów polskich, gdzie nawet transport i przejazdy są równoznaczne z tymi, które pokrywa się przy przejazdach w Polsce. Jak zatem powinna wyglądać organizacja ślubu za granicą, aby spotkanie było udane i zadowalające dla wszystkich gości? W jaki sposób zorganizować przedsięwzięcie, aby nowożeńcy zrealizowali wszystkie marzenia wejścia na nową drogę życia i nie zachwiać własnym budżetem?

Ślub za granicą – formalności (dokumenty, rejestracja, licencja, legalizacja)

W przeciwieństwie do organizacji ślubu w Polsce, ślub za granicą daje szansę na dużo szybsze ustalenia. W Polsce, aby zarezerwować odpowiednią salę i termin uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w Kościele, ceremonię i przyjęcie weselne trzeba zaplanować przynajmniej rok z wyprzedzeniem. W przypadku organizacji ślubu za granicą, można zrealizować go przeważnie w 3 miesiące, a przy bardzo pilnych terminach – nawet w 1,5 miesiąca. Mimo krótszego terminu realizacji przedsięwzięcia, każdy ślub za granicą wymaga załatwienia listy kluczowych formalności. Jakie dokumenty do ślubu za granicą będą potrzebne

Niezbędne dokumenty do realizacji ślubu cywilnego za granicą

Dokumenty potrzebne do ślubu za granicą są zbliżone do tych zawieranych w Polsce. Kiedy nowożeńcy będą realizować zawarcie związku małżeńskiego pierwszy raz w życiu, do organizacji ślubu za granicą będą potrzebne akty urodzenia oraz potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do odbycia się ślubu. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język urzędowy, adekwatny do Państwa, w którym ślub zostanie zorganizowany. Dokumenty wydawane w Urzędzie Stanu Cywilnego są często tłumaczone na miejscu i wydawane w wersji polsko-angielskiej. Ponadto, do realizacji ślubu cywilnego za granicą konieczna będzie także obecność lokalnego urzędnika stanu cywilnego lub konsula, a taki ślub trzeba zgłosić w konsulacie przynajmniej 2 miesiące przed uroczystością. Po realizacji ślubu cywilnego za granicą, należy do Urzędu Stanu Cywilnego złożyć potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego. Takim potwierdzeniem jest skompletowanie i dostarczenie kompletu dokumentów jak: oryginał aktu małżeństwa, tłumaczenie przysięgi aktu małżeństwa na język polski, dowody osobiste do wglądu.

Jak zarejestrować ślub za granicą w wymiarze kościelnym

Chcąc zrealizować ślub kościelny za granicą, niezbędne będą zgody i pozwolenia załatwione u proboszcza swojej parafii. Aby przystąpić do sakramentu małżeństwa poza granicami kraju, należy odbyć nauki przedmałżeńskie przed wyjazdem oraz wybrać i znaleźć księdza za granicą, który odprawi uroczystość i zatwierdzi wszystkie skompletowane i przebyte nauki. Niezbędna będzie także tzw. delegacja lub inaczej licencja uzyskana od proboszcza, która jest potrzebna do zatwierdzenia i otrzymania świadectwa ślubu honorowanego w Polsce. Przygotować należy również poświadczenia sakramentów chrztu, komunii i bierzmowania. Ponadto, przed ślubem kościelnym za granicą, muszą zostać trzykrotnie wygłoszone “zapowiedzi” w Polsce. Kluczowym aspektem jest również wybór kraju, w którym ślub kościelny jest możliwy, dzięki podpisanemu konkordatowi ze Stolicą Apostolską.

WEDDINGS

MAGDA x PRZEMEK

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą wymaga zarejestrowania go również w Polsce. Rejestracja odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Urząd należy wybrać względem miejsca ostatniego zamieszkania w Polsce. Tą formalność może załatwić także dowolna osoba z rodziny – bezpośrednio lub na bazie pełnomocnictwa, jeżeli Pary Młodej nie ma w kraju.

Rejestracja małżeństwa zawartego za granicą z obcokrajowcem wymaga złożenia wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa Śródmieście lub w konsulacie. W przypadku drugiej opcji, ten proces jest dłuższy i droższy, ale dokonanie rejestracji wygląda bardzo podobnie.

Rejestracja zagranicznego aktu małżeństwa to koszt 50 zł opłaty skarbowej. Do wniosku trzeba dołączyć odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia współmałżonka i własny odpis urodzenia.

Licencja a legalizacja ślubu za granicą - kiedy potrzeba?

Wybierając na drugą połowę małżonkę lub małżonka, który jest obcokrajowcem, należy ślub dodatkowo zalegalizować. Małżonek lub małżonka, jeżeli nie ma aktu urodzenia wydanego, w Państwie Unii Europejskiej, jego akt urodzenia musi zostać zalegalizowany w Konsulacie Państwa, gdzie został wystawiony. Dopiero po tym kroku, można go przetłumaczyć na język odpowiadający miejscu rejestracji ślubu. Rejestracja może być wykonana w zagranicznych lub polskich księgach stanu cywilnego.

Zobacz hiszpański ślub w Barcelonie

Slub boho w Barcelonie

Zobacz nasz film ślubny z portugalskiego Porto:

sesja ślubna w Portugalii

Ślub cywilny za granicą

Ślub cywilny za granicą odbywa się jako ślub w konsulacie lub ślub w ambasadzie. Polacy, mogą zawrzeć związek małżeński przed konsulem, szczególnie, jeżeli narzeczeni są Polakami. Młoda Para może zrealizować ślub cywilny również w plenerze. Ślub w plenerze za granicą, poza konsulatem, jest możliwy, tylko w przypadku realizacji ślubu z pomocą Urzędu Stanu Cywilnego wybranego przez siebie kraju. Kiedy ślub cywilny będzie odbywał się w plenerze, warto pomyśleć o wcześniejszym przyjeździe na miejsce, aby ustawić ołtarz i jego dekoracje. Warto mieć również do pomocy kogoś zaufanego z rodziny lub znajomych kto przypilnuje, aby oprawa ślubu dotrwała do przybycia Młodej Pary i gości. Inną alternatywą jest zamówienie firmy, która zajmuje się taką oprawą na co dzień.  Będzie to bardzo pomocne, szczególnie, kiedy Młoda Para ma wystarczająco dużo spraw do załatwienia do organizacji takiego przedsięwzięcia.

 

Zobacz naszą sesję ślubną w Dolomitach:

Ślub kościelny/konkordatowy za granicą

  1. Jeżeli Młoda Para wybiera na zawarcie związku małżeńskiego kraj, który ma podpisany konkordat ze Stolicą Apostolską, ślub kościelny za granicą będzie przebiegał podobnie jak w przypadku Polski. Pierwszym krokiem, w parafii do której się należy, trzeba odbyć wszelkie możliwe nauki i przygotować się do ślubu, mimo tego, że kościół, w którym zostanie zrealizowana ceremonii będzie w innym kraju. Wiele Młodych Par marzy o ślubie kościelnym za granicą, ponieważ atmosfera jest nadal podniosła, ale krajobrazy wybranego miejsca są jak z bajkowego opisu. Mimo, że według prawa kanonicznego ślub kościelny może być zrealizowany tylko na terenie kościoła, warto kierować się miejscowościami, gdzie budynki sakralne zapierają dech w piersiach, ze względu na swoją architekturę i położenie. W wielu śródziemnomorskich miejscowościach, liczne kapliczki i kościoły, umiejscowione są na nabrzeżach. W związku z tym, od razu po wyjściu z kościoła, Młodej Parze i gościom ukazuje się widok morza, przystani z kolorowymi łódeczkami, klify, promenady lub góry ciągnące się wzwyż miejscowości. Ma się wówczas wrażenie, że ślub został zrealizowany na plaży lub nad wodą (jak ślub plenerowy), a w rzeczywistości będzie on zgodny z przepisami ślubów kościelnych i konkordatowych.

Zobacz nasz film z pleneru na Islandii:

film ślubny na Islandii

Ślub symboliczny/humanistyczny za granica

Ślub tylko we dwoje, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, na które decydują się Młode Pary. Daje on szansę na ślub za granicą połączony z podróżą poślubną, wykonaniem unikalnej sesji ślubnej za granicą w urokliwych miejscach, a także możliwość pobycia zakochanym tylko ze sobą. Ślub humanistyczny jest wersją symbolicznego wyznania sobie miłości. Młoda Para może skorzystać z takiej opcji, kiedy oficjalny ślub był realizowany w Polsce. Ten realizowany za granicą będzie wówczas uzupełnieniem, tworząc ślub typu elopement – z dala od gości i zgiełku przygotowań. Taka forma to idealne rozwiązanie do wyjazdu w towarzystwie fotografa i filmowca, który wspomoże stworzenie fascynujących zdjęć, filmu i teledysku ślubnego. Para Młoda może w takich okolicznościach ponownie się odświętnie ubrać i podróżować po rejonach wybranej lokalizacji, spędzając w ten sposób swój nietypowy czas ślubu. Film z ujęć na pustyni w Dubaju, podróż jachtem na Santorini (urokliwą wyspę w Grecji), przepłynięcie gondolą po kanałach Włoskiej Wenecji, czy wyznanie miłości na plażach wysp Kanaryjskich, to tylko przykłady lokalizacji, które zakochani wybierają na ślub symboliczny za granicą. A Wy? Które miejsce byście wybrali dla siebie?

A może arabska egzotyka i ślub w Dubaju?

Ślub za granicą - koszty

Młode Pary marzą o ślubie za granicą i zadają sobie pytanie: “Ile kosztuje ślub za granicą?”. Martwią się, że jest to dla nich rozwiązanie nierealne, ze względu na zbyt niski budżet. Wszystko zależy od wielkości ślubu za granicą, wyboru formy ślubu, ilości zaproszonych gości, odległości kraju względem Polski, a także wyborem miejsca na noclegi i styl realizacji przedsięwzięcia. Przy organizacji ślubu i wesela z wyprzedzeniem, Młoda Para może zdobyć tańsze bilety lotnicze na przeloty do wybranych lokalizacji. Kiedy ślub organizowany jest poza gorącym okresem urlopowym adekwatnym do danego miejsca, tańsze będą także noclegi w hotelach i pensjonatach. Te wszystkie opcje mogą określić kwotę ostateczną organizacji ślubu za granicą. Cena ślubu za granicą może zatem wahać się od kilku tysięcy złotych za ślub typu elopement, do nawet kilkudziesięciu czy setek tysięcy złotych.

Bez względu jaką oprawę wybierze się na ślub cywilny, kościelny czy elopement za granicą, należy pamiętać, że do takiej podróży, będą potrzebne wcześniejsze przygotowania. Dowody osobiste lub paszporty do przekroczenia granicy, wcześniejsza rezerwacja biletów lub załatwienie transportu, przemyślenie zawartości bagażu, budżet w różnej walucie, stroje ślubne i stroje do noszenia poza uroczystością, a także koszty poboczne związane np. z obsługą, pomocą przy organizacji ślubu, wynagrodzeniem dla fotografa, filmowca, konsultanta ślubnego oraz zamówienia kwiatów w lokalnych, zagranicznych kwiaciarniach wpłyną zarówno na cenę łączną jak i korzystne załatwienie formalności.

OLA x ADAM

Ślub za granicą na plaży w ciepłych krajach

Ślub za granicą w egzotycznym kraju

Ślub za granicą na plaży, uważany jest za jeden z najbardziej interesujących formatów pod ceremonię zawarcia związku małżeńskiego. Urok otoczenia, panoramiczne widoki, bezkres połączenia lazurowych odcieni wody z błękitem nieba lub zachodzącymi kolorami słońca, tworzą romantyczną wizualnie scenerię. To wszystko z serca natury, dające jedyne i niepowtarzalne tło ślubu. Młoda Para prezentująca się w takim otoczeniu, ma szansę na jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Tu bowiem, w zależności od pory dnia, przestrzeń wygląda inaczej. Ciepła temperatura umożliwia świętowanie dnia ślubu na plaży do długich godzin wieczornych. Natomiast poranne zamglenia połączone z przebijającymi się przez nie promieniami słońca to idealna propozycja na sesję fotograficzne w plenerze i filmową pamiątkę ze ślubu za granicą. Ołtarz wykonany w minimalistycznej wersji będzie w tym przypadku wystarczający, ponieważ krajobrazy dopowiedzą resztę.

Wesele za granicą – ciekawe miejsca

Włoskie miasteczka, Greckie Wyspy, Wyspy Kanaryjskie lub nabrzeża Hiszpanii, to najchętniej wybierane lokalizacje na ślub i wesele za granicą. Młode Pary, na wesele za granicą, wybierają chętnie również chłodne, deszczowe i mgliste krajobrazy naturalnej Islandii, bądź też ich całkowite przeciwieństwo – nowoczesny, upalny i pustynny Dubai. Wybór miejsca na wesele powinno być zależne od całego charakteru ślubu. Miejsca małych, kolorowych wiosek dobrze wkomponują się w śluby w stylu boho, vintage, czy rozwiązania naturalistyczne. Dubai to idealne miejsce na nowoczesne, prestiżowe wesele w luksusowym stylu. Natomiast, Włochy, Grecja czy Hiszpania, dobrze będą odpowiadać ślubom w stylu industrialnym, śródziemnomorskim i romantycznym. Wesele w takich rejonach, może być formą kameralnego spotkania w plenerze, przyjęciem zorganizowanym na tarasie niewielkiej restauracji lub na sali bankietowej w wystawnym hotelu. Wszystko zależy od budżetu i ilości zaproszonych gości. Warto przeanalizować najlepsze rozwiązanie dla siebie i przygotować budżet na organizację wesela dużo wcześniej, aby nie być zaskoczonym ewentualnymi nieplanowanymi kosztami. Przewidzieć trzeba nie tylko salę weselną czy nocleg dla nowożeńców, ale także noclegi dla gości, pieniądze w odpowiedniej walucie, ubezpieczenie siebie i gości, a przy podróży do egzotycznych krajów, także szczepienia przeciwko występującym tam chorobom.

Na Twój ślub za granicą warto sprowadzić z Polski fotografa ślubnego oraz kamerzystę. Doświadczona w temacie ekipa Creative Films Studio poleca się serdecznie na śluby za granicą.

MAGDA x PRZEMEK

Ślub homoseksualny za granicą

Ślub homoseksualny za granicą, mimo że jest możliwy do zrealizowania w wybranym przez siebie kraju, nie jest respektowany przez prawo polskie. Kraje, które całkowicie respektują ślub homoseksualny i takie zawarcie związku małżeńskiego jest tam w pełni legalne, to m.in. Holandia, Belgia, Hiszpania, Kanada, RPA, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Islandia, Argentyna a także kilka stanów w Ameryce – np. Nowy Jork czy New Hampshire. Ponadto, są także kraje, które nie udzielają ślubów parom jednopłciowym, ale zapewniają formalne pozwolenie legalizujące takie śluby. Należą do nich: Dania, Francja, Niemcy, Finlandia, Wielka Brytania, Chorwacja, Czechy, Irlandia, Meksyk, Brazylia, Nowa Zelandia, Australia, Izrael, Słowenia, Andora, Luksemburg, Szwajcaria, Austria, Kolumbia, Urugwaj, Węgry. Najchętniej wybieranymi krajami do zawarcia związków homoseksualnych jest Holandia i Belgia, ze względu na przejrzystość dokumentów i formalności. W Polsce, ze względu na aspekty prawne, nie jest możliwa realizacja ślubu dla par LGBT+. Pary Młode tej samej płci mogą złożyć jednak przysięgę na podstawie ślubu humanistycznego. Można zatem zrealizować ceremonię ślubu za granicą, a w Polsce dopełnić ją ślubem humanistycznym, mimo, że ta forma ma jedynie charakter symboliczny.

Ślub w ambasadzie/konsulacie

Każdy ślub cywilny przed konsulem w innym kraju, realizowany jest względem przepisów prawa polskiego. W związku z tym, nowożeńców obowiązują takie same przepisy i obowiązki, jak byłoby to przy ceremonii ślubu w Polsce. Przeszkodami do zawarcia związku małżeńskiego za granicą będzie zatem pozostawanie w związku małżeńskim z inną osobą, zbyt młody wiek, choroby psychiczne lub ubezwłasnowolnienie, a także powinowactwo lub pokrewieństwo.

Ślub w konsulacie musi być wcześniej zaplanowany. Ustalenie terminu zawarcia związku małżeńskiego jest w tym przypadku kluczowy. Konsul może narzucić konkretną datę w środku tygodnia, ale należy pamiętać, że nie jest to miejsce, w którym na co dzień realizowane są śluby. Brak jest tu miejsca na świętowanie ceremonii tuż po ślubie, chociaż niektóre konsulaty umożliwiają wzniesienie toastu tuż po odbytej przysiędze. Zanim jednak to nastąpi, Para składa przed konsulem oświadczenie względem siebie i świadków. Na bazie przyjętych świadczeń, powstaje protokół, który świeżo upieczeni małżonkowie podpisują. Ich podpis staje się podstawą do sporządzenia oficjalnego aktu małżeństwa, który pozostanie w księgach polskiego stanu cywilnego, jako wkroczenie w nową drogę życia.

ZAMKNIJ